Denizli Ekolojik İnovasyon Merkezi

Eğitim Yapısı / Ekolojik Mimari

Yıl : 2018
Yer : Denizli / Merkez
Yapım Türü : Betonarme + Çelik + Ahşap
Parsel Alanı : 1241 m²
İnşaat Alanı : 1195 m²

Enerji Verimliliği alanında Türkiye’de öncü olma özelliği yanında, 21. yüzyılın yaratıcılık ve ileri eğitim merkezleri olan MakerSpace konseptinde; Parselde bulunan İğde ağacına dokunmadan ve yapı içerisinde kalacak şekilde, diğer ağaçlarında taşınarak korunduğu ekolojik bir iç bahçesi, ihtiyaca yönelik laboratuvar, derslik ve yönetim birimleri olan; Maliyeti arttırmamak için mevcut trafonun yeri değiştirilmeden yenileme yapılarak ve statik açıdan ahşap, çelik ve betonu bir arada kullanarak, solar enerji elamanlarının binanın bir parçası olduğunu gösteren modern bir cephe anlayışı içinde, gerçek anlamda ekolojik değerlere sahip çıkan, Ulusal ve Uluslararası platformlarda örnek olarak gösterilmeyi hedefleyen bir tasarım anlayışıyla Arkista Mimarlık ve Tasarım Ofisi tarafından tasarlanmıştır.

Bu merkezlerin temel prensibi, farklı alanlarda çalışan üyelerin, serbestçe çeşitli projeler üzerinde işbirliği yapması, bilgi paylaşması, araç – gereç alışverişi yapmaları ve ağ kurmalarına dayanır. Her türlü somut nesne ile çalıştırmayı gerektiren;

Teknoloji, bilim, mühendislik, doğa bilimleri, sanat vb. alanlarda,  dizayn, prototip ve üretim süreçleri için gerekli, erişilemez ya da pahalı olan, dijital fabrikasyon makineleri, hızlı prototipleme araçları, CAD yazılımları gibi imkanlara erişim sağlayacak ve uygulamalı ileri eğitimler verecektir.

Proje, Avrupa Birliği – Europian Network of Living Labs ağına kaydolacaktır. Denizli Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de, İleri Eğitim Merkezleri alanında Europian Network of Living Labs ağına kayıtlı ikinci belediye olacaktır. Bu sayede Avrupa Birliği’ ne kayıtlı tüm merkezler ile rahatlıkla ortak uluslararası projeler geliştirilebilecektir. Daha da önemlisi; Inovation Lab, Maker Art, Maker Lab, Learning Lab, Workshop, Robotics Learning Lab, Teen/Youth Center, FabLab, Tech Center konseptlerini kapsayacak şekilde dizayn edilen inavasyon merkezi, uygulayacağı eğitim programları ile Endüstri 4.0’a geçiş süreçlerinde,

geleceğimizin teminatı nitelikli nesillerin yetiştirilmesinde kilit rol oynayacaktır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Verimliliği Derneği ve Çevre Şehircilik Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü Enerji Verimli Binalar projesi kapsamında, modern teknik ve teknolojiler uygulanarak inşaa edilecek Ekolojik İnovasyon Merkezi, binaya entegre enerji tesisi (BIPV), yeraltı ısı kaynaklarını kullanması, entegre atık sistemi, akıllı bina yönetimi gibi birçok yenilikçi ve enerji verimli özelliği bir arada bulundurması ile  Türkiye’de bir ilk olacaktır.

Enerji Verimliliğinin önemini vurgulayan örnek projenin sahip olacağı LEED ve Passive House sertifikaları ile Denizli Büyükşehir Belediyesi  global enerji verimli binalar ağına katılacak ve Dünya çapında ismini duyuracaktır.

Powered by Dragonballsuper Youtube Download animeshow